Szkoła

Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku rozpoczęła swoją działalność 1 września 2005 r. Jest bezpłatną, publiczną i jedyną tego typu placówką w naszym mieście. Znajduje się w jednym ze skrzydeł budynku Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kraśniku Fabrycznym.

Szkoła umuzykalnia, rozwija zdolności i zainteresowania muzyczne uczniów oraz przygotowuje do dalszego kształcenia. Nauka w Szkole Muzycznej I stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku to podstawa do rozwoju i wykształcenia ucznia. Pozwala określić przydatność absolwenta do dalszego kształcenia na poziomie Szkoły Muzycznej II stopnia.

Nauka w Szkole Muzycznej przygotowuje do muzykowania zawodowego, dając podstawy techniki gry na wybranym instrumencie, oraz ogólną wiedze i umiejętności w zakresie teorii muzyki.

Edukacja w naszej szkole pozwala na wykorzystanie wykształcenia muzycznego do czynnego uczestnictwa w życiu muzycznym, na przykład w ruchu amatorskim, czy w postaci młodzieżowych zespołów muzycznych w przypadku, gdy absolwent nie podejmuje nauki w Szkole Muzycznej wyższego stopnia.

W szkole prowadzone są zajęcia indywidualne na:

W przyszłym roku planujemy naukę gry na:

Zajęcia grupowe to:

Rytmika to kluczowe zajęcia rozwijające ogólne umiejętności psychomotoryczne dziecka. Wprowadzają one holistycznie w świat muzyki i praw, którymi się rządzi. W przyszłości planowane są zajęcia szkolnego zespołu - BIG-BAND.

Szkoła dysponuje dużą salą koncertową (350 miejsc) o bardzo dobrej akustyce sprzyjająca organizowaniu wielu koncertów z udziałem uczniów oraz zaproszonych muzyków. Patriotyczne święta, rocznice oraz dni o szczególnym charakterze uświetniane są uroczystymi akademiami, które przygotowywane są przez uczniów.

Ze względu na wiek nauka odbywa się w dwóch cyklach:

Kadra szkoły to wykwalifikowani pedagodzy, absolwenci Akademii Muzycznych i Uniwersytetów Muzycznych zapewniający uczniom wysoki poziom nauczania. Szkoła posiada bardzo dobre warunki do nauki. Kolorowo i ergonomicznie urządzone pomieszczenia stwarzają kameralny, niemal domowy klimat pracy.

Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku


Muzyka kształci człowieka, odkrywa zdolności, pomaga odnaleźć siebie

Muzyka kształci człowieka, odkrywa zdolności, pomaga odnaleźć siebie

Nasi uczniowie

Szkoła Muzyczna daje możliwość wyboru spośród wielu instrumentów swojego wymarzonego, na którym uczeń rozpoczyna naukę w cyklu VI lub IV letnim. Dzieci oraz młodzież z chęcią prezentują swoje umiejętności gry, którym towarzyszą ujawniające się predyspozycje konferansjera oraz odwaga sceniczna. Zobaczcie i posłuchajcie:

Nasi absolwenci

Wielu uczniów, którzy ukończyli naszą szkołę dotarło już na muzyczne sceny i nie tylko. Muzyka otworzyła im drogę do współpracy ze znanymi osobistościami, które zauważając ich potencjał pomagają teraz wybić się na wyższe szczeble kariery. Są to często autorzy tekstów, scenarzyści czy instruktorzy od emisji głosu.

W naszej szkole odbyły się już trzy koncerty z cyklu "Nasi absolwenci", podczas których prezentując swój dotychczasowy dorobek opowiadali o świecie muzyki w szerokim aspekcie jej przyszłości.

Szkoła nadal zapraszać będzie swoich wychowanków. Może wśród Was kochani są już przyszli instrumentaliści bądź wokaliści.

Rafał Czarnacki

Rafał Czarnacki

Absolwent Szkoły Muzycznej im.Kompozytorów Polskich w Kraśniku. Tym razem jako dyrygent zespołu towarzyszącemu znanemu artyście Stanisławowi Sojce! BRAWO!!! Kolejny przykład na to że muzyka niesie ze sobą wiele możliwości trzeba tylko chcieć i kochać to co się robi!

Stanisław Soyka - Cud Niepamięci

Stanisław Soyka - Cud Niepamięci

Łucja Walas

Łucja Walas

Absolwentka Szkoły Muzycznej im. Kompozytorów Polskich w klasie fortepianu Pani E. Zielińskiej. Po ukończeniu szkoły kontynuuje nadal kształcenie ukierunkowane na scenę wokalną. W tej drodze towarzyszy jej tata, który akompaniuje córce podczas występów na fortepianie. Łucja swoim głosem "czaruje" publiczność. Udzielając również wywiadów nieustannie pogłębia swój talent i umiejętności u wielu znanych wokalistów.

Łucja Walas

Łucja Walas

Kinga Suchora-Gnap

Kinga Suchora-Gnap

Absolwentka Szkoły Muzycznej im. Kompozytorów Polskich w klasie fortepianu u Pani E. Stępki. Jej życie koncentruje się na rodzinie oraz występach wokalnych podczas których niejednokrotnie towarzyszy jej mąż. Kinga nadal szkoli swój głos dążąc do doskonałości. Jest również autorką wielu tekstów które powstały na użytek rynku muzycznego.

Kinga Suchora-Gnap

Kinga Suchora-Gnap

Kiedy "zarazimy" się muzyką

Pedagodzy Szkoły Muzycznej im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku to ludzie z pasją, chcący realizować swoje pomysły i poświęcać się pracy dydaktycznej mającej na celu wprowadzenie ucznia w świat muzyki. Oto niektórzy z nich pragnący podzielić się swoim wizerunkiem nie tylko jako dojrzała osobowość, ale przede wszystkim wracając wspomnieniami do lat dzieciństwa.

Henryk Lankamer

Nazywam się Henryk Lankamer. Swoją edukację muzyczną rozpocząłem wraz z powstaniem naszej Szkoły Muzycznej w 2005 roku. Po ukończeniu studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach wróciłem do Kraśnika. Aktualnie pracuję jako nauczyciel gry na fortepianie oraz stroiciel. Cieszę się, że mogę kształcić młode pokolenie kraśnickich pianistów.

Henryk Lankamer

Michał Karwowski

Wszechstronność i delikatność gitary sprawiły, że wybrałem właśnie ten instrument. Instrument, o którym sam Ludwig van Beethoven powiedział, że jest miniaturą orkiestry samą w sobie i miał w tym absolutną rację. Możliwość naśladownictwa przez gitarę różnych dźwięków urozmaica grę na niej.

Gitarę można zabrać na ognisko i cieszyć jej akompaniamentem przy śpiewie, grać proste melodie, lecz także prawdziwie solistyczne utwory, które wymagają podobnej wirtuozerii jak utwory Chopina na fortepianie. Bogactwo stylów, którymi można operować, sprawia że na tym instrumencie trudno się nudzić, a podróż po nich - od muzyki klasycznej, flamenco po rozrywkową - daje prawdziwą przyjemność i sprawia, że nie chce się z gitarą rozstać.

Własną edukację na gitarze rozpocząłem dość późno, początkowo było to dla mnie hobby, jednak szybko przerodziło w się pasję, która stała się istotną częścią mojego życia. Wiedza, którą zdobyłem w szkole i na akademii, pozwoliła mi rozwinąć umiejętności i dała podstawę do przekazywania jej dalej.

Praca w szkole utwierdziła mnie przekonaniu, że grę na tym instrumencie można rozpocząć w każdym wieku, a warto, bo może to być początkiem przygody, która - niezależnie od tego czy zakończy się na graniu prostych akordów przy ognisku czy poniesie nas dalej w muzyczną podróż - da nam niesamowitą satysfakcję.

Michał Karwowski

Michał Karwowski

Żaneta Magryta-Sidoruk

I i II stopnia w Zamościu. Studia magisterskie ukończyła na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. dr hab. Urszuli Marciniec- Mazur. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich pedagogów jak K. Michalik, K. Sperski, T. Strahl, M. Flaksman. Obecnie zawodowo związana z Teatrem Muzycznym w Lublinie jako Pierwszy Koncertmistrz grupy wiolonczel. Występuje w różnych formacjach muzycznych jako kameralistka a także solistka. Zajmuje się także pedagogiką- prowadzi klasę wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Kompozytorów Polskich.

Jako solistka zadebiutowała na II roku studiów na scenie Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego wykonując Kol Nidrei - M. Brucha z towarzyszeniem orkiestry. Współpracowała również z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu, biorąc udział w cyklu koncertów. W roli solistki występowała również na Festiwalach Tempus Paschale oraz Viva Polonia.

Na co dzień aktywnie współpracuje z zespołami i orkiestrami kameralnymi. Wielokrotnie koncertowała z Capella Sacromontana propagując polską muzykę oratoryjną za granicą, oraz współpracując jako muzyk orkiestrowy przy festiwalach międzynarodowych.

Jest założycielką kwartetu wiolonczelowego, oraz członkiem zespołu Unity Trio.

Żaneta Magryta-Sidoruk

Aleksandra Mikołajczyk

Od najmłodszych lat muzyka była wszechobecna, z racji zawodu moich rodziców. Wspólnie śpiewaliśmy a rodzice grali na instrumentach. Już w wieku przedszkolnym postanowiłam pójść do szkoły muzycznej, ponieważ imponowało mi jak grały uczennice mojej mamy. Początki były bardzo przyjemne, popisy i piękne stroje sprawiały, że czułam się wyjątkowo. Prawdziwa inspiracja pojawiła się w momencie kiedy ze szkołą muzyczną zaczęłam wyjeżdżać do Warszawy i uczestniczyć w "poważnych" koncertach znanych wykonawców. Dziś po wielu sukcesach i porażkach myślę, że nie chciałabym robić nic innego. Muzyka to moja pasja.

Aleksandra Mikołajczyk

Przemysław Raczek

Naukę w szkole muzycznej rozpocząłem w wieku siedmiu lat od gry na skrzypcach i był to pomysł mojej mamy, a że byłem posłusznym dzieckiem, po prostu się nie sprzeciwiałem. Po sześciu latach zmieniłem instrument na altówkę i tak pozostało do dziś. Ćwiczyłem zwykle sumiennie, choć nie zawsze (jak dziś spojrzę na to z perspektywy nauczyciela) prawidłowo. Dopiero kilka lat po skończeniu uczelni muzycznej przekonałem się, że zawód muzyka jest tym co lubię robić najbardziej i czymś co sprawia mi ogromną satysfakcję, zarówno w sferze wykonywania koncertów, jak i nauczania gry na instrumencie. Z mojej historii wynika chyba, że czasem jak się popłynie z prądem, można dopłynąć we właściwe dla siebie miejsce.

Przemysław Raczek

Edyta Zielińska

Kiedyś ja też byłam dzieckiem choć może trudno w to uwierzyć. Chodziłam do szkoły podstawowej i muzycznej. Potem liceum muzyczne i studia a teraz praca,bez której nie wyobrażam sobie życia - nauczyciel fortepianu. Każdy z tych etapów niósł ze sobą nie tylko radość ale również wiele obowiązków i zadań. Dziś, patrząc z perspektywy czasu nie żałuje ani jednej godziny spędzonej przy instrumencie, ani jednej chwili ćwiczeń z teorii ani sekundy strachu przed wejściem na salę egzaminacyjną! Takie sytuacje kształtują i pozwalają odkryć samego siebie. Dziś swoją wiedzę mogę przekazywać uczniom i dbać o ich rozwój zarówno muzyczny jak i artystyczny. Pracując z innymi nauczycielami tworzymy zespół gotowy do działania i współpracy z rodzicami czy innymi instytucjami promującymi sztukę i nie tylko.

SERDECZNIE ZACHĘCAM DO WSTĄPIENIA W SZEREGI UCZNIÓW SZKOŁY MUZYCZNEJ IM.KOMPOZYTORÓW POLSKICH W KRAŚNIKU.ODKRYJ W SOBIE DUSZĘ ARTYSTY.

Edyta Zielińska

Edyta Zielińska

Choć jesteś malutkim człowiekiem,
a kochasz muzykę nad wszystko
pamiętaj, że zawsze możesz
zostać wielkim artystą.


Wideo

Wideo